Pytanie #157
Omów ogólną budowę i zasadę działania przekładni hydrokinetycznej(zmiennika momentu obrotowego) w układzie hydrokinetycznym jazdy koparkoładowarki i ładowarki jednonaczyniowej.
Jak zmiennik momentu wpływa na pracę maszyny?
Przekładnia hydrokinetyczna składa się z:
Przestrzeń między wirnikami pompy i turbiny wypełniona jest olejem. Wirnik pompy kręci się z tymi samymi obrotami co silnik. Łopatki wirnika pompy pchają olej na łopatki turbiny, zmuszając ją do obracania. Olej przepływa przez kierownicę i powraca do pompy.
Ponieważ kierownica zamocowana jest do obudowy skrzyni biegów, powstaje efekt przełożenia hydrokinetycznego. Kiedy wirnik pompy kręci się z dużymi obrotami, a wirnik turbiny stoi, efekt przełożenia jest maksymalny. W takich warunkach moment na wyjściu ze zmiennika jest nawet do trzech razy wyższy niż na wejściu. Jest to efekt pożądany, ponieważ otrzymujemy maksymalny moment wtedy, gdy go najbardziej potrzebujemy, np. wtedy kiedy zagłębiamy łyżkę w urobek lub startujemy z dużym ładunkiem.
Efekt przełożenia ma, niestety, wpływ na obniżenie prędkości wirnika turbiny. Kiedy obydwa wirniki mają prawie jednakową prędkość, moment przenoszony przez zmiennik jest równy zeru. Wykorzystanie zmiennika momentu wynosi maksymalnie 85%.
Wpisz hasło, aby przejść do pytań kontrolnych.
Nie znasz hasła? Kliknij w “Poproś o dostęp”, a prześlemy je na Twoją skrzynkę mailową.
Aby otrzymać dostęp do bazy pytań kontrolnych przed egzaminem operatora, prosimy o podanie swojego imienia i nazwiska oraz adresu e-mail. Wprowadź swoje dane poniżej:
siedziba
Sąd Rejonowy Katowice-Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS 0000269130
Kapitał zakładowy: 1 007 940 zł
Chcesz zadzwonić? Naciśnij w numer!
Chcesz napisać maila? Naciśnij w adres mail!