👷‍♂️Jak zostać operatorem koparkoładowarki klasy III?

Chcąc podjąć się zawodu, jakim jest operator koparkoładowarki, niezbędne jest ukończenie kursu operatora, który można kupić w ośrodkach szkoleniowych. Aby zostać operatorem, nie trzeba mieć ukończonych szkół specjalizujących się w tym kierunku, a wymagane jest tylko wykształcenie podstawowe oraz ukończone 18 lat. Spełniając te warunki, można przystąpić do kursu operatora u nas w ośrodku. Po pozytywnym wyniku egzaminu otrzymuje się świadectwo oraz Książkę Operatora, a także uprawnienia ważne bezterminowo.

Czemu warto zostać operatorem koparkoładowarki?

Zawód operatora związany jest z dużą precyzją oraz dużą odpowiedzialnością, ale i również z dobrymi zarobkami. Praca ta kojarzona jest głównie z budownictwem, jednak i w górnictwie ten typ sprzętu jest wykorzystywany do pracy, najczęściej w charakterze przeładunkowym. Zatrudnienie więc można znaleźć w firmach budowlanych albo założyć własną działalność gospodarczą. Jest duży popyt na operatorów w kraju jak i za granicą, a ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie – zarobki operatora stają się coraz wyższe.

Nie niesie się to jednak bez ryzyka – praca na tym stanowisku jest bez wątpienia pracą odpowiedzialną.
Operator koparki ciągle musi monitorować, czy aby na pewno w jego polu pracy nie znajdują się osoby postronne, które operator mógłby narazić na niebezpieczeństwo. Dodatkowo pracuje się w miejscu, w którym mogą zdarzyć się różne wypadki (obsunięcie się ziemi czy porażenie prądem), dlatego należy dokonywać przemyślanych decyzji w trakcie pracy. Jeśli jednak znasz swoje umiejętności i umiesz zachować uwagę, ten zawód może być dla Ciebie!

Co musi umieć operator koparkoładowarki?

Wbrew mniemaniom, operator koparkoładowarki nie jest tylko pracownikiem fizycznym. Osoba na takim stanowisku musi okazywać się precyzją, myśleniem przestrzennym czy doskonałą koncentracją. Dodatkowo w jego pracy przydatne są także podstawy fizyki, aby oszacować, czy dana maszyna uniesie konkretny ciężar i czy będzie w stanie przenieść go w wyznaczone miejsce. Mimo nadzorowania przez przełożonego, zawód ten wymaga dużej samodzielności.

Ile trwa kurs operatora koparkoładowarki?

Kurs operatora razem z egzaminem trwa 1-2 miesiące, zależy to od czasu kursanta w tygodniu. Cały kurs składa się z dwóch części:

  • część praktyczna
  • część teoretyczna
 
W trakcie zajęć kursant nauczy się organizować i dbać o własne stanowisko pracy, jak i również dowie się, jak poprawnie przygotować maszynę do pracy w różnych warunkach (jak podczas opadów śniegu czy w nocy) z różnymi osprzętami roboczymi. Niezbędna będzie także umiejętność wykonywania prostych napraw i regulacji, którą przyszły operator zdobędzie w trakcie kursu.

Co dają uprawnienia na koparkoładowarkę klasy III?

Mając uprawnienia na koparkoładowarkę klasy III można pracować jako operator wszystkich koparkoładowarek, koparek jednonaczyniowych do 4 ton, ładowarek jednonaczyniowych do 8 tonkoparkospycharek, dzięki czemu operator może przesiadać się na różne maszyny w trakcie pracy w zależności np. od rodzaju terenu, rodzaju wykonywanych wykopów czy na potrzeby przeładunkowe.

Czy mając uprawnienia na koparkoładowarkę można pracować na minikoparce?

Uprawnienia na koparkoładowarkę pozwalają na operowanie koparką jednonaczyniową do 4 ton, czyli minikoparką. To dodatkowy plus u przyszłych pracodawców, ponieważ minikoparka doskonale sprawdza się w terenie, do którego nie dostanie się koparkoładowarka. Z uwagi na swój ciężar, minikoparka wykorzystywana jest na grząskim, miękkim i nierównym terenie, a ze względu na swój kompaktowy rozmiar również i we wnętrzach budynków. Nadaje się ona też do znacznie lżejszych prac, np. wykonanie wykopu pod przyłącza czy niewielkie fundamenty oraz przy rurociągach.

Jeśli zainteresował Cię zawód operatora koparkoładowarki, zapraszamy do naszych ośrodków, gdzie nasi instruktorzy chętnie podzielą się wiedzą i odpowiedzą na dalsze pytania. Zawód operatora to praca pełna wyzwań, ale także satysfakcjonujących zarobków i ciągłego rozwoju.

 

 

 


Artykuł został przygotowany przez BIAŁECKI Ośrodek Szkolenia – renomowany ośrodek szkolenia z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej.

Naszym celem jest realizacja ścieżek zawodowych naszych klientów poprzez oferowanie profesjonalnych kursów i szkoleń. Posiadamy liczne ośrodki szkoleniowe, a nasi wykwalifikowani instruktorzy gwarantują najwyższą jakość przekazywanej wiedzy oraz praktyczne umiejętności.

Współpracując z nami, zyskujesz pewność, że zdobędziesz uprawnienia niezbędne do sukcesu w zawodzie operatora koparko-ładowarki.
Nasze ośrodki szkoleniowe:
Być może to Cię również zainteresuje:
W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy bądź osobisty – więcej informacji jak nas znaleźć na stronie bialecki.pl/kontakt/.

Kursy i szkolenia

BIAŁECKI Ośrodek Szkolenia - profesjonalne kursy na operatorów i spawaczy

Czego szukasz ?

Kursy i szkolenia

Treść akordeonu

Nasze oŚrodki szkolenia

siedziba

Chcesz zadzwonić? Naciśnij w numer!

Chcesz napisać maila? Naciśnij w adres mail!

Kursy i szkolenia